مسجد جن

    [ مسجد جن یکی از مساجد مهم و تاریخی مکه است که بر خلاف بسیاری از آثار تاریخی همچنان باقی مانده ؛ سوره ی جن در این مکان بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است.

     حضرت محمد(ص) در حال بازگشت از طائف ،پس از طی مسیری طولانی با قلبی شکسته و ناامید در مکان این مسجد که به نخله معروف بود ، کنار نخل خرمایی نشست و نیمه شب به عبادت و تلاوت قرآن پرداخت .در این حال هفت نفر از جنیان با شنیدن صدای قرآن متوقف شده وآیات آن را به گوش سایر جنیان رساندند .

    پیامبر بعدها نیز چندین بار همراه عبد الله بن مسعود به این مکان آمد و آیات قرآن را بر جنیان خواند .در شبی سوره جن بر پیامبر نازل شد و خداوند آن حضرت را از اسلام آوردن جنیان با خبر کرد .آیات سوره جن به این موضوع یعنی ایمان آوردن جنیّان اشاره شده است .

    «قل اوحی الی انه استمع نفر من الجن فقالوا انا سمعنا قرآناً عجبا یهدی الی الرشد فامنا و لم نشرک بربنا احداً» (سوره ی جن آیه ی 1و2)«ای رسول ما بگو به من وحی رسیده است که گروهی از جنیان آیات قرآن را شنیدند وگفتند که ما از قرآن آیات عجیبی می شنویم ،این قرآن خلق را به راه و صلاح هدایت می کند بدین سبب ما به آن ایمان آورده و هر گز به خدای خود شرک نخواهیم ورزید».

    این مکان در حجون و دانه ی شعب ابی دب قرار داشت بعدها به یاد آن حادثه بزرگ ،مسجدی ساخته وآن را «مسجد جن» نامیدند .نام دیگر این مسجد حرس است به این دلیل که در گذشته پاسداران مناطق مختلف مکه هنگام گشت شبانه در نزدیکی مسجد جن با یکدیگر ملاقات و پس از تبادل اطلاعات به محل ماموریت خود باز می گشتند .همچنین به آن مسجد بیعت نیز می گویند ،به این علت که بیعت طایفه جن با رسول خدا(ص) در این نقطه بوده است.

    این مسجد در شهر مکه در 200 متری قبرستان ابوطالب به سمت حرم قرار و حدود 50 متر بعد از پل حجون در داخل خیابان است. مساحت این مسجد 600 متر مربع و در آن همیشه باز است و کسی که از قبرستان ابو طالب به سمت مسجد الحرام حرکت می کند ، پس از گذشتن از پل ،مسجد در سمت راست او قرار دارد.

    خیابان کوچکی در کنار مسجد با نام شارع مسجد جن است که هنوز تابلوی قدیمی آن بر دیوار وجود دارد،مسجد نیز با شماره ای مشخص شده است .در شرق مسجد ،خیابان مسجد الحرام و در غرب آن ،خیابان جن قرار دارد و مسجد تقریباً در محل تلاقی این دو خیابان قرار گرفته است . بنای مسجد محکم و مناره ای در رکن شمال شرقی آن قرار دارد.

    از تاریخ بنای این مسجد ،اطلاعی در دست نیست ،اما مسجد در قرن دوم وپس از آن ،به همین نام بوده و مورخان در طول قرون مختلف از آن یاد کرده اند.

    گفته می شود مه در گذشته نام مسجد جن بر آن دیده می شود ولی حکومت آل سعود به دلیل عدم توجه به اماکن تاریخی و اسلامی ،نام این مسجد و سایر مساجد تاریخی را برداشته و آنها را شماره گذاری کرده است](1)

 

 

 

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)  http://www.ashoora.ir/index.php?view=article&catid=58%3asafar...

/ 1 نظر / 205 بازدید
prancess

کسی دعانویس غیر مسلمون سراغ داره؟خواهش می کنم اگه کسی رو سراغ دارید کمکم کنید.برای باطلیه طلسم وجادو می خوام.کارم انجام شود ۵۰۰ شیرینی میدم .فرنیا هستم شماره تماسم 09391393015 هست