جن از دیدگاه قران و روایات و صاحبنظران
جاسم ثعلبی کارشناسی دینی و عربی مطالب زیر پایان نامه ی اینجانب می باشد و در مدت 8 ماه جمع آوری نمودم .
نويسندگان

گفتاری پیرامون جن

     [ کلمه ی «جن» به معنای نوعی مخلوقات خداست که از حواس ما مستورند .قرآن کریم وجود چنین موجوداتی را تصدیق کرده و در آن باره مطالبی بیان نموده است.

    اول اینکه: این نوع از مخلوقات قبل لز نوع بشر خلق شده اند .

دوم اینکه: این نوع مخلوق از جنس آتش خلق شده اند همچنانکه نوع بشر از جنس خاک خلق شده اند](1)

قرآن در این باب فرموده:«والجان خلقناهم من قبل من نار السموم»(2)

سوم اینکه :این نوع از مخلوقات مانند زندگی انسانها مرگ و قیامت دارند .خداوند در این باب فرمودند:«اولئک الذین حق علیهم القول فی امم قد خلت من قبلهم من الجن و الانس»(3)

[چهارم اینکه :این نوع از جانداران مانند سایر جانداران نر و ماده و ازدواج و تولد و تکاثر دارند .خداوند در قرآن می فرماید:«و انه کان رجال من الانس یعوذون برجال من الجن.(4)

پنجم اینکه :این نوع مانند نوع بشر دارای شعور و اراده است و علاوه بر این کارهایی سریع و اعمالی شاق را می توانند انجام دهند که از نوع بشر ساخته نیست .

همچنانکه در آیات مربوط به داستان سلیمان (علیه السلام) و اینکه جن به تسخیر آن جناب (حضرت سلیمان) در آورده و نیز در قصه ی شهر سباء آمده است به وضوح روشنگر همکاری آنها با سلیمان پیامبر را بیان می نماید.

ششم اینکه :جن هم مانند انس تکلیف دارد (مومن و کافر دارند)بعضی صالح و بعضی دیگر فاسدند که در این باره آیات زیر می خوانیم](5)

(1) تفسیر المیزان علامه طباطبایی ج20ص60.

(2) جن را قبلا از آتشی سموم آفریده بودیم .سوره     آیه   

(3) اینان کسانیند که همان  عذاب هایی که امتهای گذشته جنی و انسی را متصرف کرده بود برایشان حتمی شده .سوره احقاف آیه 18

(4) واینکه مردانی از انس بودند که به مردانی از جن پناه می برند .سوره جن آیه 6

(5) تفسیر المیزان علامه طباطبایی ج20ص60

 

 

«و ما خلقت الجن والانس الا لیعبدون»(1)

و در آیه ای دیگر خداوند تبارک و تعالی فرموده :«انا سمعنا قرآنا عجبا یهدی الی الرشد فامنا به ...»(2)

«وانا منا المسلمون و منا القاسطون (3)و «وانا منا الصالحون»(4)و«قالوا یا قومنا انا سمعنا کتابا انزل من بعد موسی مصدقا لما بین یدیه یهدی الی الحق والی طریق مستقیم یا قومنا اجیبوا داعی الله »(5)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(1)من جن و انس را خلق نکردم مگر برای اینکه مرا عبادت کنند .سوره ذاریات آیه ی 56

(2) ما از قرآن آیات عجیبی می شنویم و این قرآن خلق را براه خیر و صلاح هدایت می کند.بدین سبب ما بدان ایمان آورده و دیگر هر گز به خدای خود مشرک نخواهیم شد .سوره ی جن آیات 1و2.

(3) ما از جنیان هم چون آدمیان بعضی مسلمان و بی آزار و برخی کافر.سوره ی جن آیه ی 14

(4) و همانا برخی از ما نیکو کارند . سوره ی جن آیه ی 10

(5) گفتند ای قوم ما آگاه باشید که ما کتابی شنیده ایم که بعد از موسی ........سوره ی احقاف آیه ی 31

 

[ ۱۳٩٠/۸/۳٠ ] [ ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ ] [ جاسم ثعلبی ]
درباره وبلاگ

لیسانس دینی و عربی × نویسنده و محقق و دارای جند کتاب چاپ شده ×فرهنگی و شاعر به زبانهای عربی و فارسی می باشم . در این روز سعید عید الله/ مرا در خلوتی تنها سپردند/ نه فرزندی کنارم شد نه همدم/ کجا رفتند و تنهایم نمودند/ دلم لبریز گشت از دست یاران/ زمان و حاسدان از من ربودند/ خدایا کس ندارم جز به فریاد/ هزاران قصه و شعری سرودند/ تویی دارم و گویم التماست/ بگیر این روح تا خاکش فزودند/ شنیدم بی وفایی در میان نیست/ ولیکن جز وفا داران نبودند/ بکلاریوس فی اللغه العربیه × کاتب و محقق × و ناشر کتب اشعارفی الغه العربیه و الفارسیه × مدرس دبسک جوز من شعرک ولا تکتب لی من هجرک ولک ناسی الگلب ضچرک اضنک مشتبه چنک مو انه الضعت منک اذا ما عرفتنی اسمک کفنی ارجوک من شرک ابشرنک ولک تهلک عشر اسنین لو تکتب اسهرنک اذا اتحب اشعاری اهوای یومیه ادزلک اذا تذکر حبیک دوم دگللی من هو انه خل ابوسنک × من اشعار جاسم امحمد حسانی www.shereno.ir/17130 اینجانب جاسم ثعلبی دارای مدرک کارشناسی دینی و عربی از هفت سالگی عاشق شعر وادبیات فارسی و عربی گشتم. از جمله کتاب های چاپ شده عبارتند از: 1- اصوات الریفیه نابعه من العمه والمچریه 2-کتاب سوالف و حزورات مجالس اهلنه 3- کتاب دیوان الثعلبی الحسانی 4- کتاب نفحات الساریه نابعه من العمه و المچریه 5-ابو ذیات الحسانی الساری 6-فی رثاء عطاشه کربلا 7- حب و محبه 8- العاب اطفال قریة العمه 9- دیوان الغرام 10- الامثال و الحکم الحسانی الساری می باشند. از جمله کتابهای به زبان فارسی عبارتند از : 1-گنجینه ی شعر نوای جنوب 2-جن از دیدگاه قران وروایات و نویسندگان این کتاب رساله ی اینجانب در ضمن خدمت اهواز می باشد 3-کتاب طنین شبهای کارون 4- کتاب نوای زندگی 5- کتاب نوای کرخه 6- کتاب غرش کرخه و کارون 7- کتاب فرشته ی جنوب که کار مشترک با شاعر فریال منصوری 8-کتاب گذر گاه طوفانی 9- کتاب نم نم باران 10-کتاب نیم نگاه 11-کتاب اخرین دیدار 12-امثال و حکم 13-مدرسه عشق 14-پایتخت تنهایی 15- لب تشنگان کربلا 16- نغمه های شط نیسان 17- درد انتظار 18- طلوع فجر /سروده های انقلاب 19-نغمه های هور العظیم 20-دیار غربت 21-ترانه های بهار خوزستان 22-غزل های حسانی ساری 23-کلبه ی شادیها 24- گمشده 25- دیدار در ماه 26- ماه تابان کتب نامبرده ی فوق سر نوبت تایید برای چاپ می باشند. تنوع در اشعارم با حضورم در صحنه های زندگی مشهود است وتنهایی را دوست دارم و بیشتر اشعارم در تنهایی می سرایم. با توجه به درخواست دوستان در حال حاضر در یکی از نواحی اموزش و پرورش شهرستان اهواز انجام وظیفه می نمایم و در پست های مختلفی خدمت نمودم. اکثر اشعارم با چشم می بینم و به زبان شعر در می اورم. www.jasemsalabi.persianblog.ir www.jasemsalaby.persianblog.ir www.jasemhasani.persianblog.ir www.jasem1340.blogfa.com www.jasem. ehsanhasani15@yahoo.com
امکانات وب

mouse code|mouse code

كد ماوس