جن از دیدگاه قران و روایات و صاحبنظران
جاسم ثعلبی کارشناسی دینی و عربی مطالب زیر پایان نامه ی اینجانب می باشد و در مدت 8 ماه جمع آوری نمودم .
نويسندگان

    [ مسجد جن یکی از مساجد مهم و تاریخی مکه است که بر خلاف بسیاری از آثار تاریخی همچنان باقی مانده ؛ سوره ی جن در این مکان بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است.

     حضرت محمد(ص) در حال بازگشت از طائف ،پس از طی مسیری طولانی با قلبی شکسته و ناامید در مکان این مسجد که به نخله معروف بود ، کنار نخل خرمایی نشست و نیمه شب به عبادت و تلاوت قرآن پرداخت .در این حال هفت نفر از جنیان با شنیدن صدای قرآن متوقف شده وآیات آن را به گوش سایر جنیان رساندند .

    پیامبر بعدها نیز چندین بار همراه عبد الله بن مسعود به این مکان آمد و آیات قرآن را بر جنیان خواند .در شبی سوره جن بر پیامبر نازل شد و خداوند آن حضرت را از اسلام آوردن جنیان با خبر کرد .آیات سوره جن به این موضوع یعنی ایمان آوردن جنیّان اشاره شده است .

    «قل اوحی الی انه استمع نفر من الجن فقالوا انا سمعنا قرآناً عجبا یهدی الی الرشد فامنا و لم نشرک بربنا احداً» (سوره ی جن آیه ی 1و2)«ای رسول ما بگو به من وحی رسیده است که گروهی از جنیان آیات قرآن را شنیدند وگفتند که ما از قرآن آیات عجیبی می شنویم ،این قرآن خلق را به راه و صلاح هدایت می کند بدین سبب ما به آن ایمان آورده و هر گز به خدای خود شرک نخواهیم ورزید».

    این مکان در حجون و دانه ی شعب ابی دب قرار داشت بعدها به یاد آن حادثه بزرگ ،مسجدی ساخته وآن را «مسجد جن» نامیدند .نام دیگر این مسجد حرس است به این دلیل که در گذشته پاسداران مناطق مختلف مکه هنگام گشت شبانه در نزدیکی مسجد جن با یکدیگر ملاقات و پس از تبادل اطلاعات به محل ماموریت خود باز می گشتند .همچنین به آن مسجد بیعت نیز می گویند ،به این علت که بیعت طایفه جن با رسول خدا(ص) در این نقطه بوده است.

    این مسجد در شهر مکه در 200 متری قبرستان ابوطالب به سمت حرم قرار و حدود 50 متر بعد از پل حجون در داخل خیابان است. مساحت این مسجد 600 متر مربع و در آن همیشه باز است و کسی که از قبرستان ابو طالب به سمت مسجد الحرام حرکت می کند ، پس از گذشتن از پل ،مسجد در سمت راست او قرار دارد.

    خیابان کوچکی در کنار مسجد با نام شارع مسجد جن است که هنوز تابلوی قدیمی آن بر دیوار وجود دارد،مسجد نیز با شماره ای مشخص شده است .در شرق مسجد ،خیابان مسجد الحرام و در غرب آن ،خیابان جن قرار دارد و مسجد تقریباً در محل تلاقی این دو خیابان قرار گرفته است . بنای مسجد محکم و مناره ای در رکن شمال شرقی آن قرار دارد.

    از تاریخ بنای این مسجد ،اطلاعی در دست نیست ،اما مسجد در قرن دوم وپس از آن ،به همین نام بوده و مورخان در طول قرون مختلف از آن یاد کرده اند.

    گفته می شود مه در گذشته نام مسجد جن بر آن دیده می شود ولی حکومت آل سعود به دلیل عدم توجه به اماکن تاریخی و اسلامی ،نام این مسجد و سایر مساجد تاریخی را برداشته و آنها را شماره گذاری کرده است](1)

 

 

 

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)  http://www.ashoora.ir/index.php?view=article&catid=58%3asafar...

[ ۱۳٩٠/۸/۳٠ ] [ ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ ] [ جاسم ثعلبی ]
درباره وبلاگ

لیسانس دینی و عربی × نویسنده و محقق و دارای جند کتاب چاپ شده ×فرهنگی و شاعر به زبانهای عربی و فارسی می باشم . در این روز سعید عید الله/ مرا در خلوتی تنها سپردند/ نه فرزندی کنارم شد نه همدم/ کجا رفتند و تنهایم نمودند/ دلم لبریز گشت از دست یاران/ زمان و حاسدان از من ربودند/ خدایا کس ندارم جز به فریاد/ هزاران قصه و شعری سرودند/ تویی دارم و گویم التماست/ بگیر این روح تا خاکش فزودند/ شنیدم بی وفایی در میان نیست/ ولیکن جز وفا داران نبودند/ بکلاریوس فی اللغه العربیه × کاتب و محقق × و ناشر کتب اشعارفی الغه العربیه و الفارسیه × مدرس دبسک جوز من شعرک ولا تکتب لی من هجرک ولک ناسی الگلب ضچرک اضنک مشتبه چنک مو انه الضعت منک اذا ما عرفتنی اسمک کفنی ارجوک من شرک ابشرنک ولک تهلک عشر اسنین لو تکتب اسهرنک اذا اتحب اشعاری اهوای یومیه ادزلک اذا تذکر حبیک دوم دگللی من هو انه خل ابوسنک × من اشعار جاسم امحمد حسانی www.shereno.ir/17130 اینجانب جاسم ثعلبی دارای مدرک کارشناسی دینی و عربی از هفت سالگی عاشق شعر وادبیات فارسی و عربی گشتم. از جمله کتاب های چاپ شده عبارتند از: 1- اصوات الریفیه نابعه من العمه والمچریه 2-کتاب سوالف و حزورات مجالس اهلنه 3- کتاب دیوان الثعلبی الحسانی 4- کتاب نفحات الساریه نابعه من العمه و المچریه 5-ابو ذیات الحسانی الساری 6-فی رثاء عطاشه کربلا 7- حب و محبه 8- العاب اطفال قریة العمه 9- دیوان الغرام 10- الامثال و الحکم الحسانی الساری می باشند. از جمله کتابهای به زبان فارسی عبارتند از : 1-گنجینه ی شعر نوای جنوب 2-جن از دیدگاه قران وروایات و نویسندگان این کتاب رساله ی اینجانب در ضمن خدمت اهواز می باشد 3-کتاب طنین شبهای کارون 4- کتاب نوای زندگی 5- کتاب نوای کرخه 6- کتاب غرش کرخه و کارون 7- کتاب فرشته ی جنوب که کار مشترک با شاعر فریال منصوری 8-کتاب گذر گاه طوفانی 9- کتاب نم نم باران 10-کتاب نیم نگاه 11-کتاب اخرین دیدار 12-امثال و حکم 13-مدرسه عشق 14-پایتخت تنهایی 15- لب تشنگان کربلا 16- نغمه های شط نیسان 17- درد انتظار 18- طلوع فجر /سروده های انقلاب 19-نغمه های هور العظیم 20-دیار غربت 21-ترانه های بهار خوزستان 22-غزل های حسانی ساری 23-کلبه ی شادیها 24- گمشده 25- دیدار در ماه 26- ماه تابان کتب نامبرده ی فوق سر نوبت تایید برای چاپ می باشند. تنوع در اشعارم با حضورم در صحنه های زندگی مشهود است وتنهایی را دوست دارم و بیشتر اشعارم در تنهایی می سرایم. با توجه به درخواست دوستان در حال حاضر در یکی از نواحی اموزش و پرورش شهرستان اهواز انجام وظیفه می نمایم و در پست های مختلفی خدمت نمودم. اکثر اشعارم با چشم می بینم و به زبان شعر در می اورم. www.jasemsalabi.persianblog.ir www.jasemsalaby.persianblog.ir www.jasemhasani.persianblog.ir www.jasem1340.blogfa.com www.jasem. ehsanhasani15@yahoo.com
امکانات وب

mouse code|mouse code

كد ماوس