جن از دیدگاه قران و روایات و صاحبنظران
جاسم ثعلبی کارشناسی دینی و عربی مطالب زیر پایان نامه ی اینجانب می باشد و در مدت 8 ماه جمع آوری نمودم .
نويسندگان

   علمای متقدمین و غرّه ماه محّرم را روز نو می گویند کیفیت سال عربی از همین ماه و می گویند که در اوّل این ماه پیغمبر (ص) هجرت کرد.(1)

محرّم الحرام منسوب به برج حمل طالع آتشی و نر است

صفر المظفر منسوب به برج ثور طالع خاکی و ماده است

ربیع الاول به برج جوزاء طالع بادی و نر است

ربیع الثانی منسوب به برج سرطان طالع آبی و ماده است

جمادی الاول منسوب به برج اسد طالع آتشی و نر است

جمادی الثانی منسوب به برج سنبله طالع خاکی و ماده است

رجب منسوب به برج میزان طالع بادی و نر است

شعبان المعظم منسوب به برج عقرب طالع آبی و ماده است

رمضان مبارک منسوب به برج قوس طالع آتشی و نر است

شوال المکرم منسوب به برج جدی طالع خاکی و ماده است

ذیقعده الحرام منسوب به برج دلو و طالع بادی و نر است

ذیحجه الحرام منسوب به برج حوت طالع آبی و ماده است

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)   کنز الحسینی ،ص226

 

 

فرشتگان و کواکب آنها

   در اوّل توضیحات در مورد هفت فرشته بحث کردیم حال باید بدانیم که هر کدام از این فرشته مالک کدام ستاره است .برای کمک گرفتن از این هفت فرشته ابتدا باید نام و نام مادر شخص را با حروف ابجد در آورده و بر هفت تقسیم نماییم و آنچه باقی می ماند آن شخص به ترتیب کواکب ایّام به فلان فرشته و فلان ستاره یا کوکب تعلق دارد.

    اگر یک باقی بماند به شمس تعلق دارد و روز یکشنبه باید نوشت واگر دو باقی بماند به قمر (ماه) تعلق دارد و روز دوشنبه باید نوشت و اگر سه باقی بماند به مریخ تعلق دارد و روز سه شنبه باید نوشت و اگر چهار باقی بماند به عطارد تعلق دارد و روز چهارشنبه باید نوشت و اگر پنج باقی بماند مشتری و روز پنج شنبه باید نوشت واگر شش باقی بماند به زهره و روز جمعه باید نوشت واگر هفت باقی بماند به زحل تعلق دارد و روز شنبه باید نوشت.(1)

 

ساعت دعا نویسی

 

  در بحث قبلی در مورد روز دعا نوشتن بود وقتی که روز دعاء مشخص گردید نوبت به ساعت دعاء نوشتن می رسید (دعای خیر) ابتدا باید نام و نام مادر شخص را به حساب ابجد در آورده جمع کرده بر هفت تقسیم گردد نام کوکب مشخص می شود با روز دعا نوشتن ،امّا شما می دانید که هر روز یا شب دارای دوازده ساعت است و هر ساعتی را به ستاره ای تعلق دارد یعنی هر ساعت یک فرشته مسئول دارد در جدول صفحه ی بعد مشخص می شود که حروف یعنی نام و نام مادر در شخص در کدام قسمت قرار گرفته ،اگر در قسمت آتشی بیشتر است آتشی مزاج است و به همان عنصر تعلق دارد باید ادعیه وی را سوزانید طبق دستورات قبلی که گفته شده است. حال اگر تعداد حروف در طبقات افقی بیشتر باشد تشخیص داد در کدام طبقه ی افقی بیشتر است ،در همان ساعت باید عمل نمود.(2)

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)   منبع اصول الحکمه،ص5 مقدمه

(2)   منبع اصول الحکمه،ص5 مقدمه

جدول طبایع طبقات

عناصر

آتشی

خاکی

هوایی

آبی

مرتبه ها

آ

ب

ج

د

درجه ها

ه

و

ز

ح

دقائق

ط

ی

ک

ل

ثانیه ها

م

ن

س

ع

سه تایی ها

ف

ص

ق

ر

چهار تایی ها

ش

ت

ث

خ

پنج تایی ها

ذ

ض

ظ

غ

طبیعت ها

گرم وخشک

سرد و خشک

گرم و مرطوب

سرد و مرطوب

                                                                                  (1)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1) منبع اصول الحکمه ،ص5

[ ۱۳٩٠/۸/۳٠ ] [ ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ ] [ جاسم ثعلبی ]
درباره وبلاگ

لیسانس دینی و عربی × نویسنده و محقق و دارای جند کتاب چاپ شده ×فرهنگی و شاعر به زبانهای عربی و فارسی می باشم . در این روز سعید عید الله/ مرا در خلوتی تنها سپردند/ نه فرزندی کنارم شد نه همدم/ کجا رفتند و تنهایم نمودند/ دلم لبریز گشت از دست یاران/ زمان و حاسدان از من ربودند/ خدایا کس ندارم جز به فریاد/ هزاران قصه و شعری سرودند/ تویی دارم و گویم التماست/ بگیر این روح تا خاکش فزودند/ شنیدم بی وفایی در میان نیست/ ولیکن جز وفا داران نبودند/ بکلاریوس فی اللغه العربیه × کاتب و محقق × و ناشر کتب اشعارفی الغه العربیه و الفارسیه × مدرس دبسک جوز من شعرک ولا تکتب لی من هجرک ولک ناسی الگلب ضچرک اضنک مشتبه چنک مو انه الضعت منک اذا ما عرفتنی اسمک کفنی ارجوک من شرک ابشرنک ولک تهلک عشر اسنین لو تکتب اسهرنک اذا اتحب اشعاری اهوای یومیه ادزلک اذا تذکر حبیک دوم دگللی من هو انه خل ابوسنک × من اشعار جاسم امحمد حسانی www.shereno.ir/17130 اینجانب جاسم ثعلبی دارای مدرک کارشناسی دینی و عربی از هفت سالگی عاشق شعر وادبیات فارسی و عربی گشتم. از جمله کتاب های چاپ شده عبارتند از: 1- اصوات الریفیه نابعه من العمه والمچریه 2-کتاب سوالف و حزورات مجالس اهلنه 3- کتاب دیوان الثعلبی الحسانی 4- کتاب نفحات الساریه نابعه من العمه و المچریه 5-ابو ذیات الحسانی الساری 6-فی رثاء عطاشه کربلا 7- حب و محبه 8- العاب اطفال قریة العمه 9- دیوان الغرام 10- الامثال و الحکم الحسانی الساری می باشند. از جمله کتابهای به زبان فارسی عبارتند از : 1-گنجینه ی شعر نوای جنوب 2-جن از دیدگاه قران وروایات و نویسندگان این کتاب رساله ی اینجانب در ضمن خدمت اهواز می باشد 3-کتاب طنین شبهای کارون 4- کتاب نوای زندگی 5- کتاب نوای کرخه 6- کتاب غرش کرخه و کارون 7- کتاب فرشته ی جنوب که کار مشترک با شاعر فریال منصوری 8-کتاب گذر گاه طوفانی 9- کتاب نم نم باران 10-کتاب نیم نگاه 11-کتاب اخرین دیدار 12-امثال و حکم 13-مدرسه عشق 14-پایتخت تنهایی 15- لب تشنگان کربلا 16- نغمه های شط نیسان 17- درد انتظار 18- طلوع فجر /سروده های انقلاب 19-نغمه های هور العظیم 20-دیار غربت 21-ترانه های بهار خوزستان 22-غزل های حسانی ساری 23-کلبه ی شادیها 24- گمشده 25- دیدار در ماه 26- ماه تابان کتب نامبرده ی فوق سر نوبت تایید برای چاپ می باشند. تنوع در اشعارم با حضورم در صحنه های زندگی مشهود است وتنهایی را دوست دارم و بیشتر اشعارم در تنهایی می سرایم. با توجه به درخواست دوستان در حال حاضر در یکی از نواحی اموزش و پرورش شهرستان اهواز انجام وظیفه می نمایم و در پست های مختلفی خدمت نمودم. اکثر اشعارم با چشم می بینم و به زبان شعر در می اورم. www.jasemsalabi.persianblog.ir www.jasemsalaby.persianblog.ir www.jasemhasani.persianblog.ir www.jasem1340.blogfa.com www.jasem. ehsanhasani15@yahoo.com
امکانات وب

mouse code|mouse code

كد ماوس