جن از دیدگاه قران و روایات و صاحبنظران
جاسم ثعلبی کارشناسی دینی و عربی مطالب زیر پایان نامه ی اینجانب می باشد و در مدت 8 ماه جمع آوری نمودم .
نويسندگان

   بیعت جنّیان با پیامبر (ص( که نماز و روزه و سایر واجبات را بجای آورند مطلبی است که خدای تعالی آن را تصدیق فرموده:آنجا که در اوائل همین سوره سخن آنان را حکایت کرده که گفتند: «امنّا بِهِ» و نیز گفتند:«وَإنّا لَمّا سَمِعنا الهدی امنّا بِهِ»(1) و امّا عبادات جنّیان و مخصوصاً زکات و جهاد شان به چه نحو است ،برای ما مجهول است ،عذر خواهی اوّل آنان هم خیلی برای ما روشن نیست.(2)

   در تفسیر قمی به سند خود از زرارة روایت کرده که گفت : من از امام باقر (ع) از آیه ی «وَ إنّهُ کانَ رجالٌ .......رهقاً»(3) پرسیدم فرمود: رسم دوره ی جاهلیت این بود که مردی راه می افتاد تا به نزد کاهن برود ،و معتقد بود شیطان به کاهن وحی می کند(4) و از کاهن می خواست تا به شیطان بگوید فلان شخص به تو پناه برده و نیز در تفسیر آیه «فَمَن یُومِنْ بِرَبّهِ فَلا یخافُ بخساً ولا رهقاً(5) آمده است که فرمود: «بخس» به معنای نقصان و «رهق» به معنای عذاب است.(6)

  و از عالم سؤال شد آیا مومنین از جن داخل بهشت می شوند؟ فرمودند: نه ولیکن خدای تعالی بین بهشت و دوزخ خطیره ها و دشت هایی دارد که مومنین جن و فاسقان شیعه در آنجا منزل می کنند.(7)

   گویا منظور از این خطیره ها بعضی از درجات بهشت باشد،که پایین ترین و پایین تر از بهشت صالحان است . این را هم باید دانست که در بعضی از روایات از طریق إئمه اهل بیت علیهم السّلام هدی و طریقه بر ولایت علی علیه السلام تطبیق شده است.(8) که صرفاً همان تطبیق کلی بر مصداق است نه تفسیر.(9)

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)   سوره ی جن،آیه ی 13

(2)    مجمع البیان ،ج10،ص368

(3)    سوره ی جن ،آیه ی 6

(4)   تفسیر قمی ،ج2،ص389

(5)    سوره ی جن،آیه ی 13

(6)   تفسیر قمی ،ج2،ص389

(7)   تفسیر نور الثقلین ،ج5،ص437

(8)   اصول کافی ،ج1،ص359

(9)   تفسیر المیزان،ج20،ص74

 

 

                        فصل سوم

محتوای سوره ی جن

فضیلت تلاوت سوره ی جن

شأن نزول سوره ی جن

ارتباط جن ها با پیامبر (ص)

 

 

[ ۱۳٩٠/۸/۳٠ ] [ ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ جاسم ثعلبی ]
درباره وبلاگ

لیسانس دینی و عربی × نویسنده و محقق و دارای جند کتاب چاپ شده ×فرهنگی و شاعر به زبانهای عربی و فارسی می باشم . در این روز سعید عید الله/ مرا در خلوتی تنها سپردند/ نه فرزندی کنارم شد نه همدم/ کجا رفتند و تنهایم نمودند/ دلم لبریز گشت از دست یاران/ زمان و حاسدان از من ربودند/ خدایا کس ندارم جز به فریاد/ هزاران قصه و شعری سرودند/ تویی دارم و گویم التماست/ بگیر این روح تا خاکش فزودند/ شنیدم بی وفایی در میان نیست/ ولیکن جز وفا داران نبودند/ بکلاریوس فی اللغه العربیه × کاتب و محقق × و ناشر کتب اشعارفی الغه العربیه و الفارسیه × مدرس دبسک جوز من شعرک ولا تکتب لی من هجرک ولک ناسی الگلب ضچرک اضنک مشتبه چنک مو انه الضعت منک اذا ما عرفتنی اسمک کفنی ارجوک من شرک ابشرنک ولک تهلک عشر اسنین لو تکتب اسهرنک اذا اتحب اشعاری اهوای یومیه ادزلک اذا تذکر حبیک دوم دگللی من هو انه خل ابوسنک × من اشعار جاسم امحمد حسانی www.shereno.ir/17130 اینجانب جاسم ثعلبی دارای مدرک کارشناسی دینی و عربی از هفت سالگی عاشق شعر وادبیات فارسی و عربی گشتم. از جمله کتاب های چاپ شده عبارتند از: 1- اصوات الریفیه نابعه من العمه والمچریه 2-کتاب سوالف و حزورات مجالس اهلنه 3- کتاب دیوان الثعلبی الحسانی 4- کتاب نفحات الساریه نابعه من العمه و المچریه 5-ابو ذیات الحسانی الساری 6-فی رثاء عطاشه کربلا 7- حب و محبه 8- العاب اطفال قریة العمه 9- دیوان الغرام 10- الامثال و الحکم الحسانی الساری می باشند. از جمله کتابهای به زبان فارسی عبارتند از : 1-گنجینه ی شعر نوای جنوب 2-جن از دیدگاه قران وروایات و نویسندگان این کتاب رساله ی اینجانب در ضمن خدمت اهواز می باشد 3-کتاب طنین شبهای کارون 4- کتاب نوای زندگی 5- کتاب نوای کرخه 6- کتاب غرش کرخه و کارون 7- کتاب فرشته ی جنوب که کار مشترک با شاعر فریال منصوری 8-کتاب گذر گاه طوفانی 9- کتاب نم نم باران 10-کتاب نیم نگاه 11-کتاب اخرین دیدار 12-امثال و حکم 13-مدرسه عشق 14-پایتخت تنهایی 15- لب تشنگان کربلا 16- نغمه های شط نیسان 17- درد انتظار 18- طلوع فجر /سروده های انقلاب 19-نغمه های هور العظیم 20-دیار غربت 21-ترانه های بهار خوزستان 22-غزل های حسانی ساری 23-کلبه ی شادیها 24- گمشده 25- دیدار در ماه 26- ماه تابان کتب نامبرده ی فوق سر نوبت تایید برای چاپ می باشند. تنوع در اشعارم با حضورم در صحنه های زندگی مشهود است وتنهایی را دوست دارم و بیشتر اشعارم در تنهایی می سرایم. با توجه به درخواست دوستان در حال حاضر در یکی از نواحی اموزش و پرورش شهرستان اهواز انجام وظیفه می نمایم و در پست های مختلفی خدمت نمودم. اکثر اشعارم با چشم می بینم و به زبان شعر در می اورم. www.jasemsalabi.persianblog.ir www.jasemsalaby.persianblog.ir www.jasemhasani.persianblog.ir www.jasem1340.blogfa.com www.jasem. ehsanhasani15@yahoo.com
امکانات وب

mouse code|mouse code

كد ماوس