جن از دیدگاه قران و روایات و صاحبنظران
جاسم ثعلبی کارشناسی دینی و عربی مطالب زیر پایان نامه ی اینجانب می باشد و در مدت 8 ماه جمع آوری نمودم .
نويسندگان

   «جن» چنانکه ازمفهوم لغوی این کلمه به دست می آید موجودی است ناپیدا که مشخصات زیادی در قرآن برای او ذکر شده ، از جمله اینکه :

1)   موجودی است که از  شعله ی آتش آفریده شده ، بر خلاف انسان که از خاک آفریده شده است ( وَ خَلَق الجان مِنْ مارجٍ مِن نار ) (1)

2)    دارای علم و ادراک و تشخیص حق از باطل و قدرت منطق و استدلال است .(آیات مختلف سوره ی جن ).

3)   دارای تکلیف و مسئولیت است .(آیات سوره ی جن ،الرحمن).

4)    گروهی از آنها مؤمن ،صالح و گروهی کافرند.(وَ إ نّا منّا الصّالحونَ وَ منّا دون ذلک) (2)

5)    آنها دارای حشر و نشر و معادند .( وَ امّا القاسطون فَکانوا لجهنم حطبا) (3)

6)    آنها قدرت نفوذ در آسمانها و خبرگیری و استراق سمع داشتند ، وبعداً ممنوع شدند.

« وَإنّا کُنا نقعد منها مقاعد للسمع فمن یستمع الان یجد لهُ شهاباً رصداً»(5)

7)    آنها با بعضی انسانها ارتباط برقرار می کردند و با آگاهی محدودی که نسبت به بعضی از اسرار نهانی داشتند به اغوای انسانها می پرداختند.

«انّهُ کان رجالٌ من الانس یعوذون برجالٍ من الجن فزادوهم رهقاً» (6)

8)    در میان آنها افرادی یافت می شوند که از قدرت زیادی برخوردارند همانگونه که در میان انسانها نیز چنین است.

« و قال عفریت ٌ من الجن انا اتیک به قبل ان تقوم من مقامک » (7)

«یکی از گردنکشان جن به سلیمان (ع) گفت من تخت ملکه ی سبأ را پیش از آنکه از جای برخیزد از سر زمین او به اینجا می آورم» (8)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)   سوره ی الرحمن، آیه ی 15

(2)   سوره ی جن ،آیه ی 11

(3)    سوره ی جن ،آیه ی 15

(4)    تفسیر نمونه ،ج25،ص154

(5)    سوره ی جن، آیه ی 9

(6)    سوره ی جن،آیه ی 6

(7)   سوره ی نمل، آیه ی 39

(8)   تفسیر نمونه ، ج25،ص155

 

9)   آنها قدرت بر انجام بعضی کارها ی مورد نیاز انسان دارند.

 

( ومن الجن من یعمل بین یدیه بأذن ربّهِ......یعملون له ما یشاء من صحاریب و تماثیل و جفان کالجواب) (1) گروهی از جن پیش روی سلیمان به اذن پروردگار کار می کردند ، و برای او معبد ها و برای او تمثالها ،ظروف بزرگ غذا تهیه می کردند.

 

10)                    خلقت آنها در روی زمین قبل از خلقت انسان ها بوده است.(والجان خلقناهُ من قبل...) (2)

 

 و ویژگی های دیگر.....

 

  بعلاوه از آیات قران به خوبی استفاده می شود که بر خلاف آنچه در افواه مردم عام مشهور است  و آنها را « از ما بهتران » می دانند انسان نوعی برتر از آنهاست ،به دلیل اینکه تمام پیامبران الهی از انسانها برگزیده شدند، و آنها به پیامبر اسلام که از نوع بشر بود ایمان آوردند ، و از او تبعیت کردند ،و اصولاً واجب شدن سجده در برابر آدم بر شیطان که بنا به تصریح قرآن آن روز از (بزرگان) طایفه ی جن بود ( کهف آیه ی 50) دلیل بر فضیلت نوع انسان بر جن می باشد.( 3)

 

 

 

 

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)   سوره ی سبأ ،آیات 12و13

(2)   سوره ی حجر ،آیه ی 27

(3)    تفسیر نمونه ،ج25،ص155

[ ۱۳٩٠/۸/۳٠ ] [ ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ] [ جاسم ثعلبی ]
درباره وبلاگ

لیسانس دینی و عربی × نویسنده و محقق و دارای جند کتاب چاپ شده ×فرهنگی و شاعر به زبانهای عربی و فارسی می باشم . در این روز سعید عید الله/ مرا در خلوتی تنها سپردند/ نه فرزندی کنارم شد نه همدم/ کجا رفتند و تنهایم نمودند/ دلم لبریز گشت از دست یاران/ زمان و حاسدان از من ربودند/ خدایا کس ندارم جز به فریاد/ هزاران قصه و شعری سرودند/ تویی دارم و گویم التماست/ بگیر این روح تا خاکش فزودند/ شنیدم بی وفایی در میان نیست/ ولیکن جز وفا داران نبودند/ بکلاریوس فی اللغه العربیه × کاتب و محقق × و ناشر کتب اشعارفی الغه العربیه و الفارسیه × مدرس دبسک جوز من شعرک ولا تکتب لی من هجرک ولک ناسی الگلب ضچرک اضنک مشتبه چنک مو انه الضعت منک اذا ما عرفتنی اسمک کفنی ارجوک من شرک ابشرنک ولک تهلک عشر اسنین لو تکتب اسهرنک اذا اتحب اشعاری اهوای یومیه ادزلک اذا تذکر حبیک دوم دگللی من هو انه خل ابوسنک × من اشعار جاسم امحمد حسانی www.shereno.ir/17130 اینجانب جاسم ثعلبی دارای مدرک کارشناسی دینی و عربی از هفت سالگی عاشق شعر وادبیات فارسی و عربی گشتم. از جمله کتاب های چاپ شده عبارتند از: 1- اصوات الریفیه نابعه من العمه والمچریه 2-کتاب سوالف و حزورات مجالس اهلنه 3- کتاب دیوان الثعلبی الحسانی 4- کتاب نفحات الساریه نابعه من العمه و المچریه 5-ابو ذیات الحسانی الساری 6-فی رثاء عطاشه کربلا 7- حب و محبه 8- العاب اطفال قریة العمه 9- دیوان الغرام 10- الامثال و الحکم الحسانی الساری می باشند. از جمله کتابهای به زبان فارسی عبارتند از : 1-گنجینه ی شعر نوای جنوب 2-جن از دیدگاه قران وروایات و نویسندگان این کتاب رساله ی اینجانب در ضمن خدمت اهواز می باشد 3-کتاب طنین شبهای کارون 4- کتاب نوای زندگی 5- کتاب نوای کرخه 6- کتاب غرش کرخه و کارون 7- کتاب فرشته ی جنوب که کار مشترک با شاعر فریال منصوری 8-کتاب گذر گاه طوفانی 9- کتاب نم نم باران 10-کتاب نیم نگاه 11-کتاب اخرین دیدار 12-امثال و حکم 13-مدرسه عشق 14-پایتخت تنهایی 15- لب تشنگان کربلا 16- نغمه های شط نیسان 17- درد انتظار 18- طلوع فجر /سروده های انقلاب 19-نغمه های هور العظیم 20-دیار غربت 21-ترانه های بهار خوزستان 22-غزل های حسانی ساری 23-کلبه ی شادیها 24- گمشده 25- دیدار در ماه 26- ماه تابان کتب نامبرده ی فوق سر نوبت تایید برای چاپ می باشند. تنوع در اشعارم با حضورم در صحنه های زندگی مشهود است وتنهایی را دوست دارم و بیشتر اشعارم در تنهایی می سرایم. با توجه به درخواست دوستان در حال حاضر در یکی از نواحی اموزش و پرورش شهرستان اهواز انجام وظیفه می نمایم و در پست های مختلفی خدمت نمودم. اکثر اشعارم با چشم می بینم و به زبان شعر در می اورم. www.jasemsalabi.persianblog.ir www.jasemsalaby.persianblog.ir www.jasemhasani.persianblog.ir www.jasem1340.blogfa.com www.jasem. ehsanhasani15@yahoo.com
امکانات وب

mouse code|mouse code

كد ماوس