جن از دیدگاه قران و روایات و صاحبنظران
جاسم ثعلبی کارشناسی دینی و عربی مطالب زیر پایان نامه ی اینجانب می باشد و در مدت 8 ماه جمع آوری نمودم .
نويسندگان

  [ آن وقت این سئوال پیش می آید که کلمه ی «انّهُ»و «انّهُم» و «انّا»اگر جزء کلام جنیان نبوده و قرآن آن را زیاد کرده که این یک زیادی مخل است، و نظم کلام را بر هم می زند، و اگر جزوکلمات خود جنیان است، که قرآن حکایتش کرده ‍،آن وقت مجموع «أنّ»و ما بعد آن کلام تامی نخواهد بود ،باید چیزی در تقدیر گرفته شود تا حکایت آن صحیح باشد ،و اگر چیزی در تقدیر نگیریم عطف شدنش بر جمله «انّه استمع ....»دردی را دوا نمی کند .دقت فرمایید و از این نکته غفلت نورزید](1) .«و انّه کان یقول سفیهنا علی الله شططا»(2) کلمه ی «سفهه»-به طوری که راغب گفته –به معنای خفت نفس است ،که از کمی عقل ناشی می شود. (3) و کلمه ی «شطط» به معنای سخن دور از حقیقت است .(4)

    این آیه هم در مقام تاکید جمله ی «لَنْ نَشرُکْ بِربّنا احداّ» (5)است و منظورشان از جمله «سَفیهُنا» مشرکینی است که قبل از ایشان در میان جنّیان بوده اند.

     بعضی هم گفته اند منظور از ابلیس است که او نیز از جنّیان بوده ،لیکن این احتمال از سیاق آیه بعید است .(6)

   «و أنّا ظننّا  أنْ لَنْ تقولش الانسِ وَ الجن ِعلی اللهِ کَذِبا»(7)

    این آیه اعترافی است از جنّیان به اینکه خیال کرده بودند انس و جن هر چه می گویند راست است ،و هر گز علیه خدا دروغ نمی گویند . در نتیجه وقتی به مشرکین برخوردند و ازایشا ن شنید ند که نسبت داشتن زن و فرزند به خدا می دهند باور کردند و آن وقت به آن نسبت های ناروا ایمان آورده در نتیجه مثل خود آنان مشرک شد ند.(8)

 

 

(1)   تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج20ص63

(2)   سوره ی جن ،آیه ی 4

(3)   مفردات راغب، ماده ی «سفه»

(4)   مفردات راغب ،ماده ی «شطط»

(5)   سوره ی جن ، آیه ی 2

(6)   روح المعانی،ج29،ص85

(7)   سوره ی جن،آیه ی 5

(8)   تفسیر المیزان،علامه طباطبایی،ج20،ص63

   

[ ۱۳٩٠/۸/۳٠ ] [ ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ ] [ جاسم ثعلبی ]
درباره وبلاگ

لیسانس دینی و عربی × نویسنده و محقق و دارای جند کتاب چاپ شده ×فرهنگی و شاعر به زبانهای عربی و فارسی می باشم . در این روز سعید عید الله/ مرا در خلوتی تنها سپردند/ نه فرزندی کنارم شد نه همدم/ کجا رفتند و تنهایم نمودند/ دلم لبریز گشت از دست یاران/ زمان و حاسدان از من ربودند/ خدایا کس ندارم جز به فریاد/ هزاران قصه و شعری سرودند/ تویی دارم و گویم التماست/ بگیر این روح تا خاکش فزودند/ شنیدم بی وفایی در میان نیست/ ولیکن جز وفا داران نبودند/ بکلاریوس فی اللغه العربیه × کاتب و محقق × و ناشر کتب اشعارفی الغه العربیه و الفارسیه × مدرس دبسک جوز من شعرک ولا تکتب لی من هجرک ولک ناسی الگلب ضچرک اضنک مشتبه چنک مو انه الضعت منک اذا ما عرفتنی اسمک کفنی ارجوک من شرک ابشرنک ولک تهلک عشر اسنین لو تکتب اسهرنک اذا اتحب اشعاری اهوای یومیه ادزلک اذا تذکر حبیک دوم دگللی من هو انه خل ابوسنک × من اشعار جاسم امحمد حسانی www.shereno.ir/17130 اینجانب جاسم ثعلبی دارای مدرک کارشناسی دینی و عربی از هفت سالگی عاشق شعر وادبیات فارسی و عربی گشتم. از جمله کتاب های چاپ شده عبارتند از: 1- اصوات الریفیه نابعه من العمه والمچریه 2-کتاب سوالف و حزورات مجالس اهلنه 3- کتاب دیوان الثعلبی الحسانی 4- کتاب نفحات الساریه نابعه من العمه و المچریه 5-ابو ذیات الحسانی الساری 6-فی رثاء عطاشه کربلا 7- حب و محبه 8- العاب اطفال قریة العمه 9- دیوان الغرام 10- الامثال و الحکم الحسانی الساری می باشند. از جمله کتابهای به زبان فارسی عبارتند از : 1-گنجینه ی شعر نوای جنوب 2-جن از دیدگاه قران وروایات و نویسندگان این کتاب رساله ی اینجانب در ضمن خدمت اهواز می باشد 3-کتاب طنین شبهای کارون 4- کتاب نوای زندگی 5- کتاب نوای کرخه 6- کتاب غرش کرخه و کارون 7- کتاب فرشته ی جنوب که کار مشترک با شاعر فریال منصوری 8-کتاب گذر گاه طوفانی 9- کتاب نم نم باران 10-کتاب نیم نگاه 11-کتاب اخرین دیدار 12-امثال و حکم 13-مدرسه عشق 14-پایتخت تنهایی 15- لب تشنگان کربلا 16- نغمه های شط نیسان 17- درد انتظار 18- طلوع فجر /سروده های انقلاب 19-نغمه های هور العظیم 20-دیار غربت 21-ترانه های بهار خوزستان 22-غزل های حسانی ساری 23-کلبه ی شادیها 24- گمشده 25- دیدار در ماه 26- ماه تابان کتب نامبرده ی فوق سر نوبت تایید برای چاپ می باشند. تنوع در اشعارم با حضورم در صحنه های زندگی مشهود است وتنهایی را دوست دارم و بیشتر اشعارم در تنهایی می سرایم. با توجه به درخواست دوستان در حال حاضر در یکی از نواحی اموزش و پرورش شهرستان اهواز انجام وظیفه می نمایم و در پست های مختلفی خدمت نمودم. اکثر اشعارم با چشم می بینم و به زبان شعر در می اورم. www.jasemsalabi.persianblog.ir www.jasemsalaby.persianblog.ir www.jasemhasani.persianblog.ir www.jasem1340.blogfa.com www.jasem. ehsanhasani15@yahoo.com
امکانات وب

mouse code|mouse code

كد ماوس