جن از دیدگاه قران و روایات و صاحبنظران
جاسم ثعلبی کارشناسی دینی و عربی مطالب زیر پایان نامه ی اینجانب می باشد و در مدت 8 ماه جمع آوری نمودم .
نويسندگان

   و همچنان در شرک بودند تا اینکه قرآن را شنیدند ، و حقیقت برایشان روشن گردید،و این اعتذاف جنّیان در حقیقت تکذیب مشرکین انسی و جنّی است .

«د انّهُ کانَ رِجالٌ مِن الانسِ یُعوذُ ونَ بِرجالٍ مِنْ الجّن فَزادوهُمْ رَهِقاً»(1) معنایش این است که قهر فلان امر بر او احاطه کرد (2)

   کلمه ی «رَهِقْ) به گناه و طغیان هم تفسیر شده .بعضی هم آن را به ترس و شر معنا کرده اند .بعضی دیگرگفته اند :به معنای ذلت و ضعف است .وهمه این معنای لازمه ی معنای اصلی کلمه است .

مراد از پناه بردن انس به جن – به طوری که گفته شد،این است که در عرب رسم بوده که وقتی در مسافرت در شب به بیابانی بر می خورند از شر جانوران و شر سفیهان جنّی به عزیز آن بیابان که سرپرست جنّیان است پناه می برند.می گفتند: من پناه می برم به عزیز این وادی از شر سفهای قومش.(3)

     از مقاتل نقل شده که گفته :اولین کسی که به جن پناه شده طایفه ای از یمن ،و سپس قبیله ی بنی حنیفه بودند ،و آنگاه در همه ی عرب شایع گردیده ،و بعید نیست مراد از «پناهده شدن به جن » این باشد که برای رسیدن به مقاصد شان به کاهنی مراجعه نموده ،از او بخواهند جن را به کمک دعوت کند.(4)

   و اینکه گفته اند :رسم بوده هرگاه از اذیت و مضرات جن می ترسیدند به مردانی از انس مراجعه می کردند ، به همین معنا برگشت می کند.(5)

   بنابر این ضمیر اولی از دو ضمیر در «فزادهم »به رجالی از انس ،ودومی به رجالی از جن بر می گردد،و معنای جمله این است که رجال جن گناه رجال انس و طغیان و یا ذلت و ترس آنان را زیاد تر کردند.(6)

«وَ انّهُمْ ظَنّوا کَما ظَنَنْتُمْ أنْ لَنْ یبْعَث الله احداً»(7)

 

(1)   سوره ی جن،آیه ی 6

(2)   مفردات راغب ،ماده ی «عوذ»و ماده ی «رهق»

(3)   مجمع البیان ،ج10،ص369

(4)   تفسیر روح البیان ،ج8،ص193

(5)   تفسیر مجمع البیان ،ج10، ص369

(6)   تفسیر المیزان ،علامه طباطبایی،ج20،ص64

(7)   سوره ی جن،آیه 7

[ ۱۳٩٠/۸/۳٠ ] [ ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ ] [ جاسم ثعلبی ]
درباره وبلاگ

لیسانس دینی و عربی × نویسنده و محقق و دارای جند کتاب چاپ شده ×فرهنگی و شاعر به زبانهای عربی و فارسی می باشم . در این روز سعید عید الله/ مرا در خلوتی تنها سپردند/ نه فرزندی کنارم شد نه همدم/ کجا رفتند و تنهایم نمودند/ دلم لبریز گشت از دست یاران/ زمان و حاسدان از من ربودند/ خدایا کس ندارم جز به فریاد/ هزاران قصه و شعری سرودند/ تویی دارم و گویم التماست/ بگیر این روح تا خاکش فزودند/ شنیدم بی وفایی در میان نیست/ ولیکن جز وفا داران نبودند/ بکلاریوس فی اللغه العربیه × کاتب و محقق × و ناشر کتب اشعارفی الغه العربیه و الفارسیه × مدرس دبسک جوز من شعرک ولا تکتب لی من هجرک ولک ناسی الگلب ضچرک اضنک مشتبه چنک مو انه الضعت منک اذا ما عرفتنی اسمک کفنی ارجوک من شرک ابشرنک ولک تهلک عشر اسنین لو تکتب اسهرنک اذا اتحب اشعاری اهوای یومیه ادزلک اذا تذکر حبیک دوم دگللی من هو انه خل ابوسنک × من اشعار جاسم امحمد حسانی www.shereno.ir/17130 اینجانب جاسم ثعلبی دارای مدرک کارشناسی دینی و عربی از هفت سالگی عاشق شعر وادبیات فارسی و عربی گشتم. از جمله کتاب های چاپ شده عبارتند از: 1- اصوات الریفیه نابعه من العمه والمچریه 2-کتاب سوالف و حزورات مجالس اهلنه 3- کتاب دیوان الثعلبی الحسانی 4- کتاب نفحات الساریه نابعه من العمه و المچریه 5-ابو ذیات الحسانی الساری 6-فی رثاء عطاشه کربلا 7- حب و محبه 8- العاب اطفال قریة العمه 9- دیوان الغرام 10- الامثال و الحکم الحسانی الساری می باشند. از جمله کتابهای به زبان فارسی عبارتند از : 1-گنجینه ی شعر نوای جنوب 2-جن از دیدگاه قران وروایات و نویسندگان این کتاب رساله ی اینجانب در ضمن خدمت اهواز می باشد 3-کتاب طنین شبهای کارون 4- کتاب نوای زندگی 5- کتاب نوای کرخه 6- کتاب غرش کرخه و کارون 7- کتاب فرشته ی جنوب که کار مشترک با شاعر فریال منصوری 8-کتاب گذر گاه طوفانی 9- کتاب نم نم باران 10-کتاب نیم نگاه 11-کتاب اخرین دیدار 12-امثال و حکم 13-مدرسه عشق 14-پایتخت تنهایی 15- لب تشنگان کربلا 16- نغمه های شط نیسان 17- درد انتظار 18- طلوع فجر /سروده های انقلاب 19-نغمه های هور العظیم 20-دیار غربت 21-ترانه های بهار خوزستان 22-غزل های حسانی ساری 23-کلبه ی شادیها 24- گمشده 25- دیدار در ماه 26- ماه تابان کتب نامبرده ی فوق سر نوبت تایید برای چاپ می باشند. تنوع در اشعارم با حضورم در صحنه های زندگی مشهود است وتنهایی را دوست دارم و بیشتر اشعارم در تنهایی می سرایم. با توجه به درخواست دوستان در حال حاضر در یکی از نواحی اموزش و پرورش شهرستان اهواز انجام وظیفه می نمایم و در پست های مختلفی خدمت نمودم. اکثر اشعارم با چشم می بینم و به زبان شعر در می اورم. www.jasemsalabi.persianblog.ir www.jasemsalaby.persianblog.ir www.jasemhasani.persianblog.ir www.jasem1340.blogfa.com www.jasem. ehsanhasani15@yahoo.com
امکانات وب

mouse code|mouse code

كد ماوس